Opcje widoku
Powiększ tekst
Powiększ tekst
Pomniejsz tekst
Pomniejsz tekst
Kontrast
Kontrast
Podkreślenie linków
Podkreślenie linków
Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Reset
Reset

POLSKO – NIEMIECKA wymiana młodzieży

POLSKO – NIEMIECKA wymiana młodzieży

Po raz pierwszy nasza szkoła przystąpiła do realizacji programu „Zachować pamięć”. W ramach polsko – niemieckiej wymiany młodzieży w dniach 17.06.2019 – 21.06.2019 realizowaliśmy projekt „Wspólna historia – pamięć i przyszłość”. W programie wzięło udział 9 uczniów z RBZ Eckener – Schule w Flensburgu pod opieką nauczycieli: Edyty Kruczynski, Gabriele Priebe, Knuta Behnemanna oraz 9 reprezentantów Zespołu Szkół Ekonomicznych. Koordynatorem projektu była Ewa Balcerzak, a opiekę językową sprawowały germanistki, Beata Czerniejewska i Joanna Czepirska.


Celem projektu było poznanie miejsc pamięci związanych z II wojną światową w Polsce. Podczas zwiedzania miejsc terroru hitlerowskiego młodzież z Polski i Niemiec zmierzyła się z trudną przeszłością i pogłębiła świadomość historyczną. Przed spotkaniem młodzi uczestnicy polsko-niemieckiej wymiany przygotowywali się do realizacji wspólnego przedsięwzięcia. Pod kierunkiem nauczycieli – koordynatorów zbierali informacje o wydarzeniach poprzedzających II wojnę światową i na nią przypadających, poznawali założenia narodowego socjalizmu. Zwiedzanie miejsc hitlerowskiego terroru było poprzedzone przygotowaniem merytorycznym i emocjonalnym. Zdobyte wcześniej informacje okazały się niezbędne do wspólnej pracy w polsko – niemieckich grupach z wykorzystaniem metody „oś czasu”. Uczniowie ułożyli w kolejności chronologicznej trzy równoległe linie zawierające datę - wydarzenie - zdjęcie, a następnie omawiali  i wskazywali na ich powiązanie. Później wszyscy uczestnicy wymiany obejrzeli film przedstawiający historię byłego nazistowskiego obozu zagłady, Stutthof. Po projekcji był czas na refleksje i emocjonalne przygotowanie młodzieży do zwiedzania tego szczególnego miejsca pamięci.

Ten ważny punkt programu poprzedzony został lekcją, która odbyła się w szczególnym miejscu - w Muzeum II Wojny Światowej. Pod czujnym okiem edukatora uczestnicy projektu pracowali w polsko - niemieckich grupach, poznawali eksponaty, plakaty, fotografie - elementy wystawy poświęcone III Rzeszy, a świadczące o korzeniach zła - nazizmu. Wskazywali na kolejne etapy wcielania haseł nacjonalistycznych i rasistowskich, których ostatnim etapem była tragedia Holokaustu. Wizytę zakończyły refleksje i wnioski, że zło, które dokonało się w obozach koncentracyjnych i obozach zagłady było efektem długotrwałego procesu społecznego. Dlatego na współcześnie występujące symptomy dyskryminacji nie należy być obojętnym.


Kulminacyjny punkt wspólnego programu był pobyt w Muzeum Stutthof, gdzie młodzież miała możliwość pracy z dokumentami , jakimi były, pochodzące z archiwum, teczki obozowe więźniów. Zwiedzając obóz, pod opieką edukatora - pracownika Działu Oświatowego uczestnicy polsko -  niemieckiej wymiany przeszli drogą więźnia (od przyjazdu, poprzez pobyt, wyniszczającą pracę, po kres życia). Wizyta w Muzeum zakończyła się złożeniem kwiatów na pamiątkowej płycie w  budynku krematorium. Tam młodzież oddała hołd wszystkim, którzy cierpieli i zginęli w obozie Stutthof. Następnie w sali edukacyjnej odbyło się podsumowanie. Była okazja do podzielenia się emocjami i ugruntowania wśród uczestników programu potrzeby poznania przeszłości dla zrozumienia współczesnych mechanizmów społecznych.  Uczniowie dyskutowali nad możliwością reagowania na ksenofobię, wykluczenie oraz sposobami rozwijania odwagi cywilnej i dojrzałości obywatelskiej.


Kolejny dzień polsko  - niemieckiej wymiany był zarezerwowany na zwiedzania Gdańska z przewodnikiem. Wycieczka rozpoczęła się od wizyty na Westerplatte i poznania historii tego miejsca. Następnie odbyliśmy spacer ulicami miasta, które wzbudziło podziw naszych gości. Na drodze wędrówki znalazły się najbardziej charakterystyczne miejsca: Muzeum Poczty Polskiej, Ratusz Staromiejski, Złota Brama, Ratusz Miejski, Długi Targ z Fontanną Neptuna. Tego dnia byliśmy również z krótką wizytą w Spocie. Warunki pogodowe nie pozwoliły na dłuższy pobyt w znanym kurorcie.

W ostatnim dniu projektu odbyła się ewaluacja oraz praca nad albumem zawierającym zdjęcia wykonane przez uczestników a ilustrujące wspólne działania. Publikacja będzie finalnym produktem podsumowującym realizowany program. Wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenie o udziale w projekcie.

Wspólnie spędzony czas był okazją do pokonywania barier językowych, nauki języka obcego, przełamywania  stereotypów. Wśród zabaw integracyjnych szczególne zainteresowanie wzbudziły kalambury i bingo. Podczas spotkania przy ognisku młodzież wspólnie odtańczyła popularną belgijkę. Był to wesoły wieczór z udziałem nauczycieli, uczniów, ich rodziców, którzy zapewnili smaczne jedzenie a mamy upiekły przepyszne ciasta.

Już za rok, na przełomie maj i czerwca uczniowie naszej szkoły odwiedzą koleżanki i kolegów z RBZ Eckener – Schule w Flensburgu.

Za zaangażowanie w realizację projektu należą się podziękowania uczniom naszej szkoły oraz rodzicom, którzy gościli u siebie młodzież niemiecką i swoją troską i serdecznością przyczynili się do stworzenia wspaniałej atmosfery.

Realizacja projektu była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży. W tym roku dotacja była szczególnie wysoka, ponieważ jury zakwalifikowało nasz projekt do dofinansowania w ramach programu „Zachować pamięć” promującego projekty zajmujące się trudną polsko – niemiecką historią.

 

Koordynator projektu

Ewa Balcerzak

 

 

Data dodania: 2019-10-04 16:22:50
Data edycji: 2019-11-06 09:14:28
Ilość wyświetleń: 3767
wstecz

Partnerzy

"Wykształcenie to dobro, którego nic nie jest w stanie nas pozbawić"

Menander
Bądź z nami
Aktualności i informacje
Biuletynu Informacji PublicznejElektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Biuletynu Informacji Publicznej
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej